Czym kierować się przy wyborze kocyków dla dzieci i niemowląt?

W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia, dziecko potrzebuje szczególnej opieki i pielęgnacji. Istotne jest nie tylko ile czasu poświęcamy dziecku, czym je karmimy, ale także to jak dziecko śpi i czuje się w swoim łóżeczku. Od wyboru odpowiedniego koca zależy komfort, jakość snu i zadowolenie naszego noworodka. Każda para rodziców będzie chciała zapewnić inne potrzeby swojemu dziecku, jednak warto zadbać o pewne uniwersalne cechy, które są istotne, gdy wybieramy kocyki dla dzieci.

Wybierz odpowiedni materiał i zapewnij dziecku odpowiednią temperaturę

Kocyki dla dzieci powinny być wykonane z materiałów odpowiednich dla cery wrażliwej. Skóra niemowląt jest wyjątkowo podatna na wszelkiego rodzaju wysypki, zaczerwienienia i uczulenia. Ponadto zastosowany materiał powinien przepuszczać powietrze nie ograniczając tym samym komfortu dziecka. Aby upewnić się czy tak faktycznie jest, kocyk możemy wziąć do ręki i przyłożyć go do wiatraka. Jeśli jesteśmy w stanie wyczuć powietrze przez kocyk, oznacza to że jest on wykonany z oddychającej tkaniny. Najlepiej sprawdzą się kocyki dla dzieci wykonane z ekologicznej bawełny. Unikajmy syntetycznych materiałów takich jak poliester czy elastan.

Wybierając cokolwiek dla niemowlęcia, kluczowe jest jego bezpieczeństwo. Znana chyba wszystkim rodzicom „nagła śmierć łóżeczkowa” (SIDS) może nastąpić nie tylko przez zadławienie, infekcję, ale też przez temperaturę i niekorzystne warunki pogodowe. Wybierając zatem kocyk na okres zimowy, zadbajmy o to aby był on odpowiednio gruby i ciepły. W sezonie letnim zdecydujmy się na coś cieńszego, aby nie narażać swojego dziecka na przegrzanie. Kocyki dla dzieci nie mogą być zbyt ciężkie i muszą pozwalać na swobodne oddychanie, nawet gdy dziecko takim kocem się nakryje.

Wybierz kocyk dla dziecka w odpowiednim rozmiarze

Kolejnym, ważnym czynnikiem jest wielkość kocyka, którym będziemy okrywać nasze dziecko. Wielkość powinna pozwolić na przykrycie całego ciała niemowlęcia z wyjątkiem głowy. Oczywiście z czasem dziecko rosnąc, będzie potrzebować większych kocyków, o co również powinniśmy zadbać. Nie zaleca kupować się większego koca „na zapas”, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na krytycznie ważne bezpieczeństwo. Standardowe rozmiary kocyków to dla najmłdoszych – 65 x 75 cm, dla starszych – 100 x 145 cm.

Do wyboru producenci oferują również kocyki swoim wyglądem i konstrukcją przypominające śpiwory. Będą świetnym wyborem dla młodszych niemowląt (0 – 6 miesiąca życia) i starszych (6 – 12 miesięcy życia). Śpiwór nie pozwoli na przypadkowe zapodzianie się kocyka, zrzucenie go w trakcie snu czy przypadkowe nakrycie główki dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *